Развитието на процеси в обществото толериращи дискриминативното отношение, изявата на предразсъдъците и езика на омразата водят до случаи на нарушаване на правата на човека в България. Системното неглижиране на тези процеси допринася за все по-неблагоприятните позиции, определящи страната ни като една от 10-те държави в Европейския съюз с най-чести нарушения на Европейската конвенция за правата на човека. Обезпокоително е, че сред младежите усещането за нетърпимост към различните все по-често се изразява не само вербално, но и чрез насилие. Чрез проекта очакваме да постигнем положителна промяна спрямо тенденциите на нарушаване на човешките права, проявата на нетолерантност, дискриминация и използване на език на омразата сред младежи и ученици. Реализирането на посочените резултати и приноса към постигане на избраната специфична цел ще се осъществят чрез изпълнението на група дейности, целящи повишаване на информираността на младежи/ученици, учители и медии по темата за правата на човека, след което, на база натрупаните познания, ще бъдат реализирани младежки кампании, дебати, кампании в социалните мрежи и др. За повишаване на чувствителността на младежите по посочените теми ще допринесе разработването и пилотното тестване на програма по толерантност, антидискриминация и човешки права, която ще бъде реализирана от учители, преминали обучение за работа по програмата. В краткосрочен план, проектът ще допринесе за поставяне темата за опазване на човешките права във фокуса на общественото внимание, с което ще насърчи реализирането на превантивни дейности в тази посока. В дългосрочен план, проектът ще даде възможност за изграждането на неформална мрежа от младежи, които ще могат да си сътрудничат в реализирането на дейности - особено ценно за населени места, където липсват младежки НПО и клубове. Разработването и пилотното тестване на програмата „Толерантност, Антидискриминация и човешки права“ е предпоставка учителите да я използват и интегрират в преподаването си. Проектът ще се изпълнява в партньорство с Националната асоциация на ресурсните учители (НАРУ), което ще допринесе за информиране и активното включване на учители от цялата страна, експерти с опит по темата човешки права и реализиране на национални кампании, ще подпомагат изпълнението на проектните дейности, ще бъде осигурена и педагогическата експертиза за разработването на програмата.
Основната цел на проект “Знания за правата на човека” е да постигне положителна промяна спрямо тенденциите на нарушаване на човешките права, проявата на нетолерантност, дискриминация и използване на език на омразата сред младежи и ученици. Проектът адресира проблеми като факта, че България е една от 10-те държави в Европейския съюз с най-чести нарушения на Европейската конвенция за правата на човека и, че сред младежите усещането за нетърпимост към различните все по-често се изразява не само вербално, но и чрез насилие.
Основните резултати по проекта включват:
· Обучени 75 души по програма “Заедно в пъстър свят”
· 20 учители обучени да използват програма “Толерантност, Антидискриминация и човешки права“, разработена в рамките на проекта
· 10 училища включени в пилотно тестване на програма
· 10 реализирани младежки кампании за опазване правата на човека
· Информация по темата достигнала до 10 000 души
Проектът повиши капацитет на учителите за работа с темите толерантност, демокрация и човешки права, капацитета на включените медии и знанията и активността на младежите от 10 училища. Като добра практика може да се оцени включването на известни личности в проекта, които да мотивират и вдъхновят учениците в посока да отстояват правата си – Наталия Цекова и кмета на гр. Левски, както и използването на настолни игри с учебна цел, които да въвлекат учениците по забавен за тях начин в темите на проекта и съответните дейности.