По данни от различни проучвания всяка трета жена в България е жертва на ДН, което за област Хасково прави над 38 000 (1/3от 115 346 жени, съгласно официалната статистика на НСИ за 2019г.) На фона на тази цифра едва около 300 жени годишно търсят помощ по данни, събирани от нашата организация, което е ясен показател за необходимостта от повишаване на осведомеността на гражданите по темата ДН и подобряване на сътрудничеството между организациите, оказващи подкрепа на пострадалите. Социалната изолация по време на пандемията постави жертвите на ДН в изключително уязвима ситуация: в непрекъснат контакт с извършителите на ДН, без възможност да се дистанцират или да избягат. Доказателство за това е огромния ръст на получени сигнали за актове на ДН и големия брой лица, потърсили помощ от нашата организация (72 човека в периода март – август 2020 за сравнение с 48 души за същия период 2019г). С пилотното прилагане на Координационен механизъм за помощ и подкрепа на жертви на ДН, нашата организация планира да установи сътрудничество между всички институции и организации на местно ниво, имащи отношение към осигуряването на подкрепа за жертви на ДН. Провеждането на информационна кампания и планираните обучения ще повишат чувствителността на обществото и на институциите по проблема и ще допринесат за осигуряването на навременна защита за жертвите на ДН. Целевите групи по проекта са представителите на МВР, съда, прокуратурата, ДСП, ОЗД, социални услуги, НПО, здравни заведения, училища, общини и др., а преките ползватели – жертвите на ДН.
Проектът имаше за цел да подобри сътрудничеството между всички институции и организации в област Хасково, имащи отношение към осигуряването на подкрепа на жертвите на домашно насилие, да повиши нивото на осведоменост на гражданите по въпросите за насилието по полов признак, да се проведат кампании за комуникация и застъпничество по темите за домашно насилие и насилие по полов признак и да се повиши чувствителността на представители на заинтересованите институции и организации. В тази връзка в рамките на проекта се изработи и прие Координационен механизъм (КМ) за подкрепа и помощ на пострадали от домашно насилие, в който са разписани отговорностите в тази сфера на всяка една от заинтересованите институции и организации на местно ниво. От публикации в интернет страницата, във фейсбук профила на организацията и в местни медии широк кръг от хора се осведомиха за изпълнението на проекта, планираните дейности и постигнатите резултати, и се повиши нивото на осведоменост на гражданите по въпросите за насилието по полов признак и необходимите действия по превенция и защита на пострадалите лица. Със създадените отпечатани и разпространени листовки насочихме конкретното внимание на отделни групи хора към проблема домашно насилие, тъй като в тях се съдържа информация за разпознаване на насилието и различните му форми, както и къде може да се предостави помощ в случай на насилие. Заедно с проведените 7 обучения се осъществиха и кампании за комуникация и застъпничество по темите за домашно насилие и насилие по полов признак, като се повиши чувствителността на 70 лица, представители на заинтересованите институции и организации по проблема домашно насилие.
Уебсайт на организацията: https://hdgender.eu
Устойчивост:
С подписването на Координационен механизъм за подкрепа и помощ на пострадали от домашно насилие се регламентира сътрудничество между институциите и организациите в област Хасково, имащи отношение към проблема домашно насилие, което сътрудничество ще продължи и за в бъдеще. С него се определиха и правилата за взаимодействие между институциите в случаи на домашно насилие и се създаде Областен съвет за превенция и защита от домашно насилие, който заседава под потронажа на Областния управител на област Хасково на всеки 6 месеца и в него участват представители на организации и институции на местно ниво, подкрепили КМ. Продуктът от тази дейност, а именно разписаният „Координационен механизъм за подкрепа и помощ на пострадали от домашно“ има дългосрочен характер и гарантира устойчивост на практиките, свързани с оказване на помощ и подкрепа на пострадалите от домашно насилие. Придобитите знания и умения по време на 7-те обучения, в които бяха обучени 70 представители на институции и организации на местно ниво, са в пряка връзка с нуждата на пострадалите от домашно насилие от навременни и качествени действия спрямо тях и гарантират прилагане на наученото и за в бъдеще.