Има нужда от предлаганият проект, защото липсват познания и активност от страна на жителите на с.Бенковски за комуникация с отговорните за даден проблем институции, как да отстояват правата си и да търсят отговорност от институциите. Пример за това е един от най-наболелите проблеми в селото, а именно замърсяването на околната среда.Всички жители се жалват, но никой не предприема съответните действия. Целта на проекта е да започне изграждането на активно гражданско общество в село Бенковски с един от най-важните проблеми, да даде необходимите познания и да активизира жителите.След настъпване на вируса covid-19 проблемът със замърсяването на околната среда е в пъти по-голям поради големият брой жители завърнали се в населеното място и използването на красивите природни места за излизане. И ако в големите градове и в глобалем мащаб кризата се отрази положително на околната среда,то в селото ефектът е обратен.Така отново се създава среда за вируси и болести. Проектът ще даде познания на жителите и ще ги активизира чрез включването им в предприемане на съответните действия за решаване на проблема.Очаквани резултати: решаване на проблема чрез прилагане на холистичен модел с дейности заимствани от Норвегия в 4 направления - общност,обучителна програма, кампус- физическа среда, институционална култура. Проектът е разработен по Методологията "От планиране до оценка на въздействието", изготвена от TERRAM PACIS по Проект "Различни Заедно".
Проектът е прилага 4С холистичен модел, взаимстван от Норвегия и партньора TERRAM PACIS, с дейности в 4 направления – общност, обучителна програма, кампус - физическа среда и институционална култура.
Чрез доброволчески дейности (почистване на брега на язовир Мъглене, рисуване на българското знаме на разрешени места, поставяне на табели с послания "От хората за хората", засаждане на дървета) и създаване на Фейсбук група за сигнали на гражданите от село Бенковски е активизирана местната общност. Групата има над 2000 члена.
Създаден е устойчив механизъм за взаимодействие на гражданите с местната власт чрез учредения по проекта Местен Младежки Съвет. За периода на проекта младежите участват в 3 заседания на Комисиите и на Общинския съвет и изготвят едно писмо до кмета на Общината с предложения за мерки по 3 основни локални проблема, идентифицирани съвместно с местната общност.
Изработени са следните обучителни ресурси, които са отворени и достъпни за свободно ползване на сайта на Сдружението - https://youth-priorities.eu/отворени-обучителни-ресурси-оор/
- 11 теми за ученици и учители, свързани с активното гражданство, опазването на околната среда и устойчивото развитие (2 броя презентации);
- Книжка с 16 тематични дейности за деца, родители, учители в детски градини;
- Наръчник с 12 препоръчани дейности за местната администрация;
- Ресурси за широката общественост – 20 бр. онлайн флаери, разпространени чрез социалните мрежи;
В училището и детската градина в село Бенковски са проведени 3R инициативи (намаляване, повторно използване и рециклиране) и са изработени:
- 2 броя 3R градини с билки в саксии от използвани пластмасови шишета;
- 2 бр. 3R кътове с креативни изработки от употребена пластмаса, хартия и стъкло.
В детската градина са проведени обучителни дейности, включително взаимстваните от Норвегия и адаптирани за работа с деца в предучилищна възраст работилница „Разделно събиране на отпадъци“, ситуационна игра "Разделно събиране на отпадъци" и „Детска дискусия за околната среда“.
Обучението в училище включи и ролева игра "Екологично право", предоставена от партньорите TERRAM PACIS.
Проектът обхваща над 90 деца и над 180 ученици, както и широката общественост в селото от 665 жители.
Допълнителна информация:
- Видео по проекта - https://fb.watch/aHtwJMH7Lv/,
- https://www.facebook.com/CleanVillageBenkovski
- уебсайтa на организацията- – https://youth-priorities.eu/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3/
- отворени обучителни ресурси - https://youth-priorities.eu/отворени-обучителни-ресурси-оор/