Конкурси по Схема за малки инициативи (тематични приоритети 3, 4 и 6)
Първа сесия на Схемата за малки инициативи (март 2019 - септември 2019)
Тематичен приоритет № 6: Подобряване на капацитета и устойчивостта на гражданския сектор, в това число на гражданските организации

Вх. №: ACF/394

Oрганизация: ВВФ - Световен фонд за дивата природа, Дунавско-Карпатска програма България Област: София- град
Община: Столична
Населено място: гр. София
Пощенски код: 1612
бул. "Цар Борис III", 19Б, ет. 4-5

Име на проект: Виртуален Панда-гид
Продължителност в месеци: 12
Регион за планиране: всички

Вид: Проектно предложение по Схема за финансиране на малки инициативи

Сума по договор: 9347.17 (EUR)

Описание:

Грижата за поддръжниците е неизменна част от работата на WWF България. Публикуваме и разпространяваме ежегодно доклад за дейността ни. Използваме различни формати на годишния отчет, вкл. с добре онагледени данни със снимки, видео и истински истории от терен. Нашите поддръжници обаче остават пасивни получатели на информация. Целта на настоящия проект е да ги превърне в активни и ангажирани поддръжници на работата на WWF. За целта ще разработим иновативен формат за интерактивно представяне на най-значимите ни успехи през изминалите 10 години – чатбот (виртуален асистент), внедрен във Фейсбук страницата на WWF България. Това е софтуерно решение, което автоматизира комуникацията с потребителите онлайн като имитира разговор с човек и отговаря чрез текст, снимки, видео, линкове, бутони и др. Проектът е насочен към широката общественост и към младежите на възраст между 18 и 29 г. Дигиталният свят и социалните медии налагат нов начин на общуване между организациите и техните последователи. Виртуалният асистент ще представи работата на WWF по занимателен, интерактивен начин съобразно личните предпочитания на потребителите и ще им даде възможност сами да посочат какъв тип информация ги интересува. В дългосрочен план това ще помогне на WWF България в качеството ѝ на гражданска организация да увеличи доверието у поддръжниците си. Те ще бъдат по-добре информирани за ролята ни в опазването на природата.


Резултати:

Проектът имаше за цел да повиши капацитета на ВВФ България в преследване на своята мисия като създаде иновативен формат за интеракция с потребители онлайн - виртуален бот, достъпен във Viber на: https://vb.me/wwfbg. Ботът съвместява няколко различни функции като основната му характеристика е от образователен характер, а именно да даде информация за най-значимите постижения в България на WWF през последните 10 години, както и за работата на организацията въобще.

Виртуален Панда-гид има 3 основни характеристики: чат, карта на страната, куизове. Чатът е автоматизиран, за да поддържа 24/7 комуникация с потребители, които имат въпроси за WWF.
Беше създадена виртуална карта на България: (https://skillythebot.com/en/chatbot/PandaBot/map), на която са разположени локации, свързани с работата на организацията. Към тях са вградени видеа, новини и интересни факти.

След чата, най-ангажиращата потребители характеристика е възможността да се проверят знания в 6 различни категории: https://skillythebot.com/en/chatbot/PandaBot/campaigns. Tова са основните дейности на работа на WWF: климат, води, гори, потребителско поведение, защитени територии, застрашени видове. При правилни отговори над 60% от даден куиз, потребителят получава специален сертификат, който може да сподели онлайн и който удостоверява знанията му в сферата.

Към края на проекта Панда-гид във Viber има общност от 1327 души, които нарастват плавно ежедневно. За поддържане на интереса е планирано разширяване на темите, на които ботът може да отговаря, смяна на въпросите на куиз-игрите, както и актуализиране на картата.

Ботът ще се интегрира и на официалния сайт на организацията, като по този начин на посетителите там се дава възможност за бърза комуникация и отговори на най-често задавани въпроси за WWF.

Последвайте ни:
Фондът се управлява от: