Конкурси по Схема за малки инициативи (тематични приоритети 3, 4 и 6)
Първа сесия на Схемата за малки инициативи (март 2019 - септември 2019)
Тематичен приоритет № 6: Подобряване на капацитета и устойчивостта на гражданския сектор, в това число на гражданските организации

Вх. №: ACF/420

Oрганизация: Център за независим живот

Име на проект: Независим живот с лична помощ
Продължителност в месеци: 6
Регион за планиране: всички

Вид: Проектно предложение по Схема за финансиране на малки инициативи

Сума по договор: 9566.50 (EUR)

Описание:

През 2019 г. политиките за хора с увреждания се променяха бързо, макар и не радикално. Качествената промяна в живота на хората с увреждания ще зависи предимно от индивидуалната активност на всеки един – наличието на ресурс за лична помощ, жилищна достъпност и лична мобилност не означава, че достъпът до него ще бъде лесен, още по-малко автоматичен. Това налага промяна, адаптиране и усъвършенстване на капацитета на застъпническите граждански организации, за да оказват ефективна подкрепа за хората с увреждания в усилията им да получат достъп до тези ресурси. Настоящият проект има за цел да повиши знанията и уменията на екипа на организацията за консултиране и овластяване на хората с увреждания, като се поставя акцент върху Закона за лична помощ, но не само. Обученията на екипа от застъпници в цялата страна, ще повиши капацитета на организацията да съдейства на хората с увреждания, когато кандидатстват за лична помощ, наемат и използват личен/ни асистент/и. Осъвременяването на създадения преди 10 години интернет сайт – www.lichna-pomosht.org – с нови рубрики и материали, както и с канал за постоянно консултиране на хората с увреждания ще допринесе за бързото и ефективно овластяване на хората с увреждания за управлението на своята лична помощ. Пряката ни целева група са екипа от застъпници на Център за независим живот, а крайните ползватели ще са хората с увреждания, които имат право да се възползват от Закона за лична помощ (към момента това са над 80 000 човека).


Резултати:
Проектът имаше за цел да повиши знанията и уменията на екипа на организацията за консултиране и овластяване на хората с увреждания с акцент върху наскоро приетия Закон за лична помощ. В тази връзка бяха предвидени две обучения и обновяване на страница в Интернет (създадена преди време), където застъпниците могат да намерят актуална информация за разпоредбите в закона, както и материали за работата им, свързана с овластяване на хората с увреждания.
 
Пандемията от КОВИД-19 принуди организацията да преформатира контактите между участниците в проекта – след първото обучение, проведено присъствено, бяха организирани срещи в платформата Zoom, без това да се отрази върху очакваните резултати. Чрез дискусиите относно Закона за лична помощ групата-застъпници се обедини в общо мнение, че той се нуждае от сериозни промени, а членовете й се ангажираха да участват в застъпнически кампании.
 
Устойчивост:
В момента има силна група от около 27 човека с увреждания, които добре разбират смисъла на личната помощ като механизъм за овластяване на хората с телесна зависимост и познават разпоредбите на закона до степен, която им позволява да консултират кандидати за лична помощ. Комуникацията между тях продължава с редовни ежеседмични срещи в група, създадена по тяхна инициатива в Messenger. Групата обсъжда политиките по уврежданията, различните закони, приложими за хората с увреждания, както и недостатъците в тях. 
Организацията има обновен уебсайт - www.lichna-pomosht.org.

Последвайте ни:
Фондът се управлява от: