В общностите на малките населени места в България се робува на стари стереотипи за ролята на мъжа и жената както в обществения, така и в личния живот. Тези стереотипи до голяма степен предопределят наличието на различия между положението на жените и мъжете. Съществуват определени нагласи, според които дадени професии, роли в семейството или сфери на дейност са по-подходящи за определен пол. Тези нагласи лишават младите хора от възможността за равен старт и формират неблагоприятна обществена среда за младите момичета още в ученическа възраст. Нарекохме проекта "Рокендрол за момичета" в търсене на асоциация с мощната сила на музикалния стил, който през 50-те години на миналия век е бил символ на модерното и революционно мислене, отхвърлящо стигмата на стереотипния подход към живота. Ще бъде организирана застъпническа кампания, базирана на нетрадиционни подходи като онлайн радиото и форум театъра, които имат потенциала да провокират дебати и да променят обществените нагласи. Нашата организация ползва и двата подхода при текущата ни работа с целевите групи, доразвили сме ги и сме ги адаптирали към особеностите на местните общности. Уникалното в проекта е тематичният контекст, в който ще работим - той не е напълно нов за нашата организация, но за първи път стратегически ще обединим усилията си в тематична комуникационна кампания. Ще осъществим дейностите в партньорство с фондация "Етносвят", на която ще разчитаме да привлече за участие в тях млади хора от етнически малцинства - роми и турци. Партньорската организация разполага и с подходяща материална база за осъществяване на публичните събития по проекта, предоставена за ползване от местната власт в община Стара Загора, което е важен принос в съвместната ни работа. Очакваме общо 700 преки участници в планираните дейности по проекта, но ще търсим и подкрепата от институции - кметства, училища и читалища, защото промяната в обществените нагласи трябва да бъде отразена в местните политики по отношение равнопоставеността на половете.
Целта на проекта бе преодоляване на стереотипното мислене, поставящо единия пол в доминираща позиция спрямо другия. Фокус на проекта бяха 4 малки общности в села или крайградски зони, където живеят хора от етнически малцинства, както и други хора с доходи, по-ниски от средните за региона.
Организирана бе застъпническа кампания, базирана на нетрадиционни подходи като онлайн радиото и форум театъра, които имаха за цел да провокират дебати и да допринесат за промяна в обществените нагласи. Дискусиите, основани на методологията на форум театъра, позволиха поставянето и общественото обсъждане на ежедневни ситуации на неравнопоставеност на половете и стереопитите, свързани със социалната роля на мъжете и жените – на работното място, у дома, при отглеждането и възпитанието на децата, ранните бракове в етническите общности и др. В онлайн ефира на младежкото радио „Еволюция“ – https://e-volution.media/ бяха подготвени и излъчени 20 интервюта с успешни дами от различни сфери – учители, държавни служители, иконописец, олимпийски атлет, психолози, косплейър, билкар, еколог, майстор на ювелирни изделия, журналист, занаятчия, татуист, младежки работник, писател. Във видео формат интервютата бяха публикувани и в YouTube с цел да въздействат мотивиращо, показвайки личните истории и необикновените постижения на обикновени жени –
https://www.youtube.com/playlist?list=PLMi7m761M0dOcBiZvYW8j52ujaCnNwXbB.
Общо 366 участници бяха пряко включени в обществените събития на проекта в местните общности. Още над 2600 бяха онлайн потребителите на аудио и визуалните продукти на проекта – радиопредавания онлайн, видеоклипове с житейските истории на 20 успешни жени, книжка и DVD, както и документален филм за целите и темата на проекта.