Конкурси за стратегически проекти (тематични приоритети 3, 4 и 6)
Първи конкурс за стратегически проекти (октомври 2018 - януари 2019)
Тематичен приоритет № 4: Повишаване на приноса на гражданските организации за равенството между половете и предотвратяване на насилието по полов признак

Вх. №: ACF/41

Oрганизация: Фондация "Асоциация Анимус"

Партньори:
Фондация "Общество и сигурност", България

Име на проект: "Активни срещу насилието над жени"
Продължителност в месеци: 36
Регион за планиране: всички

Вид: Проектно предложение по Конкурс за стратегически проекти

Сума по договор: 156258.00 (EUR)

Описание:

Проектът има за цел да просвети и активизира гражданското общество срещу насилието над жени. Чрез провеждане на просветителска кампания за разпознаване на насилието над жени и необходимостта от намеса и чрез сензитиране на полицейските служители по темата за насилието над жени, очакваме повишаване знанието на населението за формите и последиците от домашното насилие (ДН) и ръст от 30% на подадените сигнали. Предвидени са следните дейности: Изследвания, мониторинг и анализи – по конкретно - изследване на нагласите на полицаите към домашното насилие и познанията им за нормативната уредба; анализ на статистика от тел. 112 и случаи от практиката; мониторинг на публичните политики и практики във връзка с ДН в четири града на страната (работата на полиция, прокуратура, съд и социални служби). Предвидена е просветителска кампания, включваща разработване на комуникационна стратегия от работна група от представители на полицията, журналисти, жени, оцелели от домашно насилие и специалисти, подпомагащи жертви на насилието; разработване на диференцирани послания за различни целеви групи (ромска общност; млади хора 18 – 30; възрастни хора и др.); програма за овластяване на жени, преживели домашно насилие; медийни и публични изяви съвместно с полицията и жените-посланици; застъпническа кампания, включително застъпничество за разкриване на Регионални центрове към адвокатските съвети в градовете София, Силистра и Смолян и др.


Резултати:

Основната цел на проекта бе насочена към повишаване на осведомеността и активизирането на гражданското общество срещу насилието над жени. За постигането й допринесоха всички дейности, изпълнени по проекта.
Проведените фокус групи с полицейските служители от четири области на страната – Сливен, Силистра, Смолян и София град, допринесоха за изследване и анализ на нагласите и отношението им към проблема домашно насилие.
Дванайсетте работни срещи с представители на съд, прокуратура, дирекции „Социално подпомагане“, общински представители, социални услуги, отново в четирите области, дадоха възможност да се разработи мониторингова система на публични политики и практики за събиране на информация по проблема домашно насилие, както и да очертае проблемните областта в работата им по случаите на насилие.
За по-широка осведоменост относно проблема домашно насилие бе организирана и проведена просветителска кампания, чрез която бяха разпространени превенционни материали в цялата страна. Освен материалите, за повишаване на осведомеността по темата допринесоха и петте посланички - жени, които са били в ситуация на насилие, но вече не се страхуват да говорят за преживяния ад. Техният глас бе чут от многобройната аудитория в социалните мрежи, по време на обучения, работни срещи, медии и кръгли маси.
По отношение на застъпничеството, екипът на проекта активно участваше в работни групи за изготвянето на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие и активно лобираше за разкриване на нови услуги в подкрепа на пострадалите от домашно насилие. Активна бе и дейността на Ресурсния център, чрез който бе предоставена на заинтересованите лица и студенти информация по темата, както и бе оказано съдействие за повишаване на квалификацията на професионалисти, работещи с жертви на насилие.
Чрез проведени 8 обучения бе повишена квалификацията на полицейските служители в четирите области за работа по случаи на домашно насилие. Бяха описани пет случая на домашно насилие от практиката на екипа, които да бъдат ползвани като добра практика за работа по тази тема.
В резултат на проекта бяха изготвени и няколко документа: аналитични доклади и различни становища. Бяха дадени и множество интервюта по темата. Трудностите по време на пандемията от COVID-19 не се оказаха пречка за навременното и качествено изпълнение на заложените дейности.
Устойчивост:
Благодарение на усилията в рамките на проекта бяха осъществени нови контакти с правителствени институции и неправителствени организации. Вследствие на активната застъпническа кампания се разкри Бюро за правна помощ в гр. София, Правна клиника за подкрепа на пострадали от насилие и нов кризисен център. Бяха подготвени 5 жени, които приеха да бъдат посланички за борба с насилието над жени и техният глас бе чут от широката общественост.

Интернет страница на проекта : activeagainstviolence.com/
Просветителската кампания: www.facebook.com/ActiveAgainstViolence/videos/2304209393075164

Последвайте ни:
Фондът се управлява от: