Конкурси за стратегически проекти (тематични приоритети 1, 2 и 5)
Първи конкурс за стратегически проекти (октомври 2018 - януари 2019)
Тематичен приоритет № 5: Повишаване на ангажираността на гражданите с опазване на околната среда и климатичните промени

Вх. №: ACF/281

Oрганизация: Българско дружество за защита на птиците Област: София- град
Община: Столична
Населено място: гр. София
Пощенски код: 1111
Комплекс "Яворов", бл 71, Вх 4, ет 1.

Име на проект: Наука на гражданите в полза на местните общности и природата
Продължителност в месеци: 24
Регион за планиране: всички

Вид: Проектно предложение по Конкурс за стратегически проекти

Сума по договор: 123129.00 (EUR)

Описание:

Участието на гражданите и гражданските организации (ГО) в процеса на вземане на решения и издаване на нормативни актове в областта на околната среда е затруднено по ред причини. Сред трудностите са липса на познания за административните процедури, както и липса на достъп до актуални научни данни, с които да се мотивират мнения и становища. Не рядко граждани, загрижени за природата, не успяват да аргументират становища по оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС) и общи устройствени планове (ОУП). Същевременно в много страни данни, събрани от гражданите (citizen science), се ползват за публикации и обществени кампании. Участието на граждани в събирането на данни за птиците, допълнително ги мотивира за активна позиция за опазването им. Проектът цели да повиши капацитета на ГО и граждани при участието им в процеса на формиране на политики в областта на околната среда, чрез улеснен достъп до научни данни, както и да насърчи събирането на данни от граждани. Проектът ще подпомогне ГО да ползват научни данни при участието им във формиране на политики и издаване на нормативни актове в областта на околната среда. Осъществяването на проекта ще доведе до: • Повишен капацитет сред ГО и граждански групи за участие в процеса на вземане на решения и издаване на нормативни актове • Подобрено качество на участие на ГО чрез използване на научни данни в минимум 10 процедури по ОВОС и екологична оценка и един общо устройствен план • Създаване на публичен портал с визуализирани научни данни за разпространението на птици в рамките на интернет платформата https://smartbirds.org/ • Стартиране на виртуален Атлас на птиците в България, използващ подхода citizen science за събиране на данни • Привличане и мотивиране на повече граждани да ползват и събират данни за птиците • Повишен капацитет на граждани и граждански организации за събиране на данни • Верификация и проверка от експерти на данните събрани от граждани. Основна целева група: Граждански организации. Крайни ползватели: Младежи и широката общественост (включително местни общности).


Резултати:

 

РЕЗУЛТАТИ ACF 281

Най-голямото постижение в рамките на проект „Граждани за природата“ е активизирането на гражданите за отстояване на своята позиция за опазване на Българската природа. Като резултат близо 7% от сегашните членове на БДЗП, се присъединяват вследствие на проектните дейности. На практика сдружението получава по-голяма и по-позитивна гражданска подкрепа, работейки пряко с гражданите, отколкото когато само разпространява информация.

Количествени резултати

·        206 граждани са обучени по темите на екологично законодателство. В допълнение 152 граждани са участвали активно през Фейсбук в обученията, излъчвани на живо. Излъчваните на живо лекции по проекта са достигнали до 4000 потребители на фейсбук.

·        11 тематични лекции по екологично законодателство са разработени и публикувани публично – излъчени са на живо и се съхраняват във Фейсбук, а 7 лекции са качени и в YouTube.

·        Създадена е публичната Фейсбук група „Граждани за природата“ с 257 членове, от които до 64 -активни в групата.

·        10 акции, свързани с прилагане на екологичното законодателство – обществени обсъждания, подаване на сигнали, възстановяване на заличена защитена местност.

·        Участие в мащабна кампания за определяне на инвестиционния натиск върху Натура 2000 „Въвеждай данни за Натура 2000“ - Обработени са 60 000 документи; участвали 112 доброволци, които са осъществили над 600 дни доброволен труд.

·        Създаден е онлайн портал „Атлас на птиците“ на български и английски език, съдържащ информация за 269 вида птици.

·        80 събрани и прегледани научни статии, технически доклади и съобщения, имащи отношение към българската орнитофауна, от които 30, въведени в системата SmartBirds – въведени 1512 индивидуални наблюдения на птици.

·        Завършен и влязъл в употреба модул за гнездящите птици към мобилното приложение SmartBirds Pro, което към края на проекта има  2136 потребители – със 71% повече в сравнение с началото на проекта.

·        270 граждани се записаха в  курсовете по наблюдение на птици през 2020 и 2021 г., от които успешно завършиха обучението 154.

·        Разработени и актуализирани 14 тематични лекции за наблюдение на птици.

·        създадени и разпространени 4 образователни филмчета за работа с информационната система SmartBirds и мобилното приложение SmartBirds Pro.

След края на проекта работата с гражданите ще продължи чрез създадените фейсбук групи „Граждани за природата“, „Близки срещи с птиците“ и „Атлас на птиците“, чрез поддържането на приложението SmartBirds Pro и чрез продължаване на курсовете по наблюдение на птици. Интересът на институциите (Министерството на околната среда и водите и Изпълнителна агенция по околна среда) към платформата SmartBirds и данните събрани чрез гражданската наука открива възможностите за подпомагане от страна на държавата на управлението и поддържането на платформата.

За повече информация:

Интернет страница на Б ДЗП - обща информация за проекта и публикуваните видеоматериали: https://bit.ly/3h3wEjd

Фейсбук страница на БДЗП: https://www.facebook.com/BSPBirds

You Tube канал на БДЗП: https://bit.ly/3pwvRvL

Фейсбук страница Граждани за природата: https://www.facebook.com/groups/1106761596369390

Информационна система с биологична информация към БДЗП - https://smartbirds.org/

 

Последвайте ни:
Фондът се управлява от: